Промоција на поетка збирка “Чекајќи ја историјата“ – Звонко Танески | 06.07

Chekajkji ja istorijata

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со големо задоволство ја најавува промоцијата на новата поетска збирка на Звонко Танески, Чекајќи ја историјата, која ќе се одржи на 6 јули 2016 година […]

Промоција | Тијана има нов летен хит и видео спот – „Žene“

13339598_10153448745431036_3758824263056482638_n

„Прекината Одисеја“ се подготвува во МНТ

mnt-9-

Македонскиот народен театар започна со интензивните подготвки за претставата Прекината Одисеја, во копродукција на театарот Хелена Моджејевска од Легница, Полска, во режија на Јацек Гломб.   Прoектот е базиран на судбината и егзодусот на децата бегалци од Егејскиот […]

Изложба на Изет Цури – „Моделизам“ | 08.07 Даут Пашин Амам

fb cover1

Националната галерија на Македонија Ве информира дека на 8-ми јули (петок) 2016 год. во 20 ч во Даут пашиниот амам ќе биде отварена изложба на модни креации на студентите на […]

„Невидливите Жени“ Изложба на фотографии | 08.07

13592696_1219384554760822_7905856447394213492_n

Здружението за унапредување на родовата еднаквост Акција Здруженска – Скопје, има чест да Ве покани на завршниот настан на проектот „Родова рамноправност во локалните буџети“, поддржан од проектот на УСАИД […]

Промоција | Љубојна feat. Ola D & Dzambo – „Ракија“

13422270_10154912082234392_4241976182175589993_o

Funky Fresh 012 во дворот на Капан Ан – `90 hip hop & rnb со Гоце САФ и Чваре

13516736_1726960174225332_3926588807588577367_n

После настанот со DJ Angelo, овој четврток 7.7 во дворот на Капан Ан, Funky Fresh продолжува со дванаесеттото издание. Трет тематски настан, овој пат со најдоброто од `90 hip hop & […]

Предавање/ презентација „Како мојот живот стана културен работник – културните работници ја завземаат сцената“

13599758_10154292931268844_4046579676164428085_n

„Како мојот живот стана културен работник – културните работници ја завземаат сцената“ е предавање/ презентација на Биљана Тануровска Ќулавковски и Ивана Васева кое ќе се одржи во Кино Култура, Скопје […]

Предлог книга за читање | „Во еден момент“ – Гијом Мисо

6722bc1c67cdc28fe15ba1126e6dd07f

Лиза и Артур можат да се видат само еднаш годишно. Тој целиот живот го поминува барајќи ја… А таа својот чекајќи го… Лиза сонува за тоа да стане актерка. За […]

Курсеви за динамична јога | 05.07

13062710_10154153858673979_323571858_o-1500x750

КУРС ПО ДИНАМИЧНА ЈОГА од 5-ти Јули термини: ВТОРНИК и ЧЕТВРТОК 20:30 -21:30 h Часовите по динамична јога се состојат од: – Вјајама (лесни психо-физички вежби за раздвижување на телото) […]

Школка во звук | 19.08

312449-humanitaren-koncert-za-decata-od-sos-detsko-selo

Школка во звук е музички и мултимедијален настан кој по втор пат се организира во Градскиот парк Скопје. Целта на проектот Школка во звук е да привлече што повеќе млади […]

Промоција | Fergie – M.I.L.F

Fergie-Milf-money-10

Премиера во Драмски театар | „Кристофор Колумбо“ 05.07

13062084_1009583379130840_406655707178935487_n

На 5-ти Јули, вторник, со почеток во 20:00 часот ќе се одигра премиерна изведна на претставата „Кристофор Колумбо“ од Мирослав Крлежа. Режијата и даптацијата на текстот се дело на Љубиша Георгиевски. […]

Swatch Pop часовници за сите оптимисти

SWATCH_POP-IT-UP_13_1600x900

Новата колекција POP на швајцарскиот бренд за часовници Swatch сега е достапна и кај нас благодарение на ексклузивниот претставник за Македонија „Божиновски часовници и накит“. Срцето на колекцијата Swatch POP […]

Промоција | Дани Димитровска „Суштина“

7

Искачување на Црн Врв и Кобилица | 03.07

Summer_Hiking

На 03.07.2016 (недела) ДПС Трансверзалец Скопје организира искачување на Црн Врв 2595 мнв и Кобилица 2528 мнв на Шар Планина. Карактеристични точки: с. Вејце 1065 мнв – Црн Врв 2595 […]

Основи на драм енд бејз – испрашување | Кафе Бар „Љубов“ 01.07

13557681_1016533275131845_5909336965570641626_n

Драги љубовџии и љубовџики, поминаа првите две предавања од предметот основи на драм енд бејз и пред да продолжиме понатаму со лекциите, ќе направиме проверка на знаењето, за да видиме […]

Чиста Околина си играат со рапот во новиот спот

unnamed

ЧИСТА ОКОЛИНА, рап пионерите кои уживаат култен статус кај целата андерграунд публика во Македонија ви го претставуваат новиот спот за песната „Си играме со рапот“. Видео записот е потпишан од […]

Отворање на К.У.Ц. „Текстил“ | 01.07 – 15.07

stip

КУЦ Текстил е културно уметнички центар кој има за цел да организира активности кои се осмислени во соработка со повеќе штипјани и во насока на третирање на теми кои се […]

Пивофест Прилеп 2016 | 14.07 – 17.07

headline_2016

Од 14 до 17 јули ќе се одржи овогодинешниот фестивал на пивото „Пивофест 2016“. И за овој 14. по ред „Пивофест“, повелете на добра забава, музика и скара. И оваа […]

Предлог книга за читање | „Мојот татко Пабло Ескобар“ – Хуан Пабло Ескобар

NARCOS S01E06

Ако некоја семејна хроника е историја на тишината, потребно е да помине време за да одекне грмотевицата на вистината. Дали најголемиот криминалец во поновата историја го убиле припадниците на колумбиската […]

Ѕвездата на светската драменбејс сцена, британското хит-дуо СИГМА доаѓа на Д ФЕСТИВАЛ!

unnamed (5)

Покрај Роџер Санчез, Голди, Даб Пистолс и Тој Долс, уште една високотиражна атракција од светската музичка сцена се приклучува во листата изведувачи кои ќе ја предводат програмата на шестото издание […]

Тилда Свинтон и Ралф Фајнс во психолошката драма „Распрснување“

a-bigger-splash-review-1

Од режисерот на филмот „Јас сум љубов“, номиниран за наградата Оскар овој четврток ни пристигнува провокативната и напната психолошка драма – „Распрснување“. „Распрснување“ е сензуален портрет на копнеж, љубомора и рокенрол облеан […]

Промоција | Todrick Hall feat. Nicole Scherzinger – “Papi“

2189831
Website Apps
Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeCheck Our Feed